Strona z portalu

  / Aktualności / Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pt.: „Rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w celu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego na obszarze powiatu kościerskiego i powiatów ościennych”
Zaloguj
Zaloguj
Zaloguj bezpiecznie
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pt.: „Rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w celu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego na obszarze powiatu kościerskiego i powiatów ościennych”
Zdjęcie
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kościerzynie będzie się zmieniał. Umowa o dofinansowanie została podpisana!!! 28 grudnia 2017 r., w Ministerstwie Zdrowia uroczyście podpisana została umowa dotycząca projektu pt.: Rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w celu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego na obszarze powiatu kościerskiego i powiatów ościennych. Dofinansowanie wynosi 4.207.362 zł, a pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych. Oddział w Kościerzynie zostanie rozbudowany, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w nowoczesny sprzęt. Koszt całej inwestycji to 4.949.838,55 zł.

Zawalczyliśmy o te pieniądze. Nie da się ukryć, że nasz SOR bezwzględnie potrzebuje modernizacji i teraz ją wykonamy. – mówi dr Leszek Zwolakiewicz, Dyrektor ds. Medycznych – Czeka nas wiele tymczasowych zmian. Na czas trwania prac remontowo-budowlanych i personel i pacjenci będą musieli uzbroić się w cierpliwość po to, by potem powrócić do dużo lepszej codzienności. Dzień, w którym zaczniemy przyjmować pacjentów w nowych pomieszczeniach, będzie jak zwycięstwo po długim biegu maratońskim.

Oddział zostanie rozbudowany o dodatkowe 200 metrów, a cały obiekt będzie zmodernizowany i przebudowany w sposób przyjazny osobom starszym oraz niepełnosprawnym. W celu łatwego dostępu do pierwszego piętra dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Na wysokości podjazdu dla karetek utworzona będzie sala dekontaminacyjna służąca bezpiecznemu – zarówno dla pacjenta jak i dla personelu – pozbywaniu się czynników chorobotwórczych o wysokiej zakaźności oraz czynników chemicznych i radiologicznych.

Nowością w szpitalu będzie poczta pneumatyczna służąca do szybkiego i bezpiecznego transportu materiału (np. krwi). Na Oddziale SOR pobierane są duże ilości próbek, które obecnie są partiami transportowane przez sanitariusza do laboratorium oraz do Zakładu Patomorfologii. Po modernizacji transport będzie następował automatycznie, co poprawi przepływ pacjentów oraz skróci czas oczekiwania na wyniki badań. W planie jest zwiększenie ilość łóżek krótkotrwałej intensywnej terapii dla pacjentów przywożonych w stanie ciężkim oraz bardzo ciężkim, a liczba stanowisk obserwacyjnych ma wzrosnąć do 9. Do stanowisk będzie zapewnione zaplecze techniczne.

Oddział zostanie wyposażony w dodatkowy sprzęt np. system ogrzewania/ oziębiania pacjenta, aparat do pomiaru rzutu serca, aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, respirator, lampy operacyjne. Zamontowany będzie również system przywoływania pacjenta oraz elektroniczny system informacji.

Podpisanie tej umowy to kamień milowy w inwestycji, o której wprost marzyliśmy. – mówi Wiktor Hajdenrajch, Prezes Zarządu szpitala – Dzięki projektowi skorzysta nie tylko SOR, ale też jednostki bezpośrednio z nim powiązane, jak np. Zakład Patomorfologii. W 2017 roku wygraliśmy kilka projektów na dofinansowanie naszego szpitala, największy z nich to „Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych – etap I” o wartość ponad 14 mln. Śmiało można powiedzieć, że pacjenci będą zaskoczeni zmianami, jakie dla nich przygotujemy.

Obecny na uroczystości Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia, podkreślał trud, jaki trzeba włożyć, aby projekty zostały zaakceptowane: Te inwestycje to jest realizacja rzeczywistych potrzeb, które wynikają z map potrzeb zdrowotnych, które przeszły skomplikowaną procedurę oceny wniosku inwestycyjnego, tzw. JOWISZa. To wszystko wymaga ogromnej pracy i za to bardzo, bardzo państwu dziękuję.

Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która również gościła na podpisaniu umów, zwracała uwagę, że wielkimi wygranymi tego rozstrzygnięcia są pacjenci, ponieważ to oni będą prawdziwymi beneficjentami wzbogacania się placówek o nowy sprzęt.

 

Nadesłane:
Rzecznik Prasowy
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.
www.szpital-koscierzyna.pl

Strona: 1 
Zdjęcie: DSC_0961_male.jpg
Zdjęcie: DSC_1051_male.jpg
Zdjęcie: DSC_1057_male.jpg
Stronę odwiedzono 759 razy.
v.20150330-094928
Morgan&Men SEO - Widget