Strona z portalu

  / Aktualności / Posłowie z Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych z wizytą w Kościerzynie
Zaloguj
Zaloguj
Zaloguj bezpiecznie
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Posłowie z Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych z wizytą w Kościerzynie
Zdjęcie
W środę 30 maja Kościerzynę odwiedzili posłowie z Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przyjechali, by na miejscu zapoznać się z sytuacją i problemami Kaszubów. Posłowie wizytę w naszym regionie rozpoczęli dzień wcześniej, od debaty, która zorganizowana została w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy. Dyskutowano tam o programach kaszubskich w mediach publicznych oraz na temat organizacji i finansowania edukacji w języku regionalnym na wszystkich szczeblach nauczania.

Kolejnego dnia, w Kościerzynie, posłowie mieli okazję „na żywo” doświadczyć, jak organizowana jest nauka języka kaszubskiego. Pierwszym miejscem spotkania było Przedszkole „Tęczowa Trójeczka”, którego dyrekcja od wielu lat dba o kultywowanie regionalnej kultury. Po pokazowej lekcji języka kaszubskiego, przeprowadzonej przez panią Marię Mach w grupie 4-latków, goście obejrzeli występ kaszubskiego zespołu dziecięcego, a na zakończenie czekała ich niespodzianka – hit EURO 2012 „Koko Euro Spoko” w wykonaniu przedszkolaków ubranych w narodowe stroje. Dzieci świetnie się zaprezentowały, a posłowie, po wykonaniu wspólnych zdjęć, wychodzili przekonani, że warto jest uczyć języka kaszubskiego już od najmłodszych lat.

Kolejnym punktem w programie była wizyta w I Liceum Ogólnokształcącym, którego absolwenci w tym roku przystępowali do matury z języka kaszubskiego. Podczas spotkania z młodzieżą rozmawiano na temat korzyści płynących z nauczania języka regionalnego na poziomie ponadgimnazjalnym oraz o trudnościach z tym związanych. Miłym akcentem kończącym wizytę było wspólnie odśpiewanie piosenki „Kaszëbsczé jezora”, którą zaintonował Przewodniczący Komisji poseł Miron Sycz.

Na zakończenie pobytu w Kościerzynie członkowie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych spotkali się przy obiedzie z władzami miasta Kościerzyna. Kaszubskie specjały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Małego Klincza połączyły przy wspólnym stole posłów, radnych, zaproszonych gości. Spotkanie było dobrą okazją do rozmów o kaszubskich wartościach kultywowanych w Kościerzynie.

Warto odnotować, że do Kościerzyny przyjechała duża część Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Byli to posłowie: Miron Sycz (PO -  przewodniczący komisji), Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS), Marek Ast (PiS - zastępca przewodniczącego), Ryszard Galla (zastępca przewodniczącego), Teresa Hoppe (PO), Grzegorz Matusiak (PiS), Zofia Popiołek (RP), Jarosław Rusiecki (PiS), Aleksandra Trybuś (PO), Jerzy Budnik (PO- poseł RP niebędący członkiem komisji)

Posłowie wizytujący Kościerzynę byli pod dużym wrażeniem – kaszubskiej gościnności, przywiązania do tradycji, umiłowania regionalnej kultury. W naszym mieście mieli okazję przekonać się, że Kaszuby to ciekawy region, który swój rozwój w dużym stopniu opiera na trwaniu w kaszubskiej tożsamości.

Strona: 1 
Zdjęcie: a.JPG
Zdjęcie: b.JPG
Zdjęcie: c.JPG
Zdjęcie: d.JPG
Zdjęcie: e.JPG
Zdjęcie: f.JPG
Zdjęcie: g.JPG
Zdjęcie: h.JPG
Zdjęcie: i.JPG
Zdjęcie: j.JPG
Zdjęcie: k.JPG
Zdjęcie: l.JPG
Stronę odwiedzono 4196 razy.
v.20150330-094928
Morgan&Men SEO - Widget